Jak wiadomo, pięć wskazań Reiki jest jednym z pięciu elementów tego systemu.
Wskazania Reiki nie są jednak afirmacją w takim sensie jak te znane z książek Louise Hay "Uzdrów swoje życie"
Praktyka afirmacyjna ma swoje pewne wytyczne i zasady,między innymi nie używa się słowa „nie”.
Wskazania były wykorzystane jako wytyczne od wieków w wielu praktykach duchowych i religijnych aby pomoc praktykującym na drodze własnego rozwoju. Jak sama nazwa wskazuje pokazują kierunek ,cel na drodze.
Co ciekawe wskazania, oprócz tego, że są jednym z pięciu głównych elementów systemu Reiki, są przede wszystkim fundamentem tego systemu. W początkach swojego nauczania Mikao Usui przekazywał swoim uczniom jedynie pięć wskazań Reiki do kontemplacji i uznawał to za cudowną metodę uzdrawiania umysłu i błogosławieństwa na wszelkie choroby. Stosowanie pięciu wskazań jest okazją do mentalnego samouzdrawiania. Tak było w zamyśle twórcy wtedy gdy tworzył metodę Reiki a dziś jego zamysł nie stracił nić na aktualności....Choć dość często ten element jest w zachodnim nauczaniu pomijany.
W istocie to wskazania są właśnie kluczem do pozostałych czterech elementów. Elementami tymi są medytacje i ćwiczenia rozwijające wewnętrzne Ki, przekazywanie Reiki przez dłonie, symbole/ mantry oraz reiju / inicjacje. Jeśli praktyk Reiki spojrzy na tyle głęboko w każdy z tych elementów to wskazania można odnaleźć w każdym z nich.
Bez nakazów cały system się rozpadnie a nasza praktyka będzie jak dom bez fundamentów.
Spójrzmy na jeden przykład. W japońskim systemie Reiki jest technika zwana "kenyoku ho" .Dosłowne tłumaczenie „kenyoku ho” oznacza "sucha kąpiel". Kąpiel w Japonii jest postrzegana jako forma ceremonii ,oczyszczania i ma o wiele głębszy kontekst niż przyjęło się uznawać w naszym obszarze kulturowym. Ten rodzaj oczyszczania skupia się na oczyszczeniu z negatywnych wzorców myślowych takich jak między innymi strach,niepokój i złość.
Gdy wykonujemy „kenyoku ho” z właściwym nastawieniem ,świadomością zaczynamy odczuwać w sobie przejrzystość i wewnętrzną gotowość na przyjęcie doświadczenia życia, uzdrowienie. Zewnętrznie oczyszczeni poprzez fizyczne ruchy a wewnętrznie poprzez właściwe mentalne nastawienie. Ważne jest pamiętać ,że energia płynie zgodnie z naszą intencją.
Ta technika jest często wykonywana przez praktyków Reiki przed i po sesji przekazu Reiki. Kenyoku ho generalnie jest wykonywana aby pomóc sobie stać się bardziej "oczyszczonym" gotowym,otwartym,przejrzystym i ugruntowanym. Prostota tej metody pozwala poczuć kontakt ze swoim wnętrzem. Oczywiście sam proces fizycznych ruchów nie zadziała niczym magiczna różczka ,potrzebna jest świadomość duchowej warstwy techniki aby uaktywnić jej ukryty potencjał.
W miarę praktyki jak będziemy często stosować kenyoku ho poczujemy większy kontakt ze swoim wnętrzem ze swoimi uczuciami. Ugruntowani w sobie we własnej energii czując kontakt z ziemskim Ki poczujemy jak lęki i zmartwienia znikają same. A jeśli tak jest, to nie ma potrzeby ochrony przed czymkolwiek - potrzeba ochrony siebie wykonywana jest zawsze tylko z jednego powodu ze strachu i niepokoju.
Zatem jak widać u podstawy "kenyoku ho" stoi wskazanie - "nie martw się" oraz "nie złość się"
Każdy element i praktyka w systemie Reiki ma w swoją podstawę we wskazaniach ,a jeśliby zabrać fundament jakim są wskazania Reiki tak skuteczny system uzdrawiania nie będzie już istnieć.
Tak więc praktyka pięciu wskazań ma ogromne znaczenie dla praktyków Reiki i nauczycieli Reiki.
Wskazania Reiki nie są jednak afirmacją w takim sensie jak te znane z książek Louise Hay "Uzdrów swoje życie"
Praktyka afirmacyjna ma swoje pewne wytyczne i zasady,między innymi nie używa się słowa „nie”.
Wskazania były wykorzystane jako wytyczne od wieków w wielu praktykach duchowych i religijnych aby pomoc praktykującym na drodze własnego rozwoju. Jak sama nazwa wskazuje pokazują kierunek ,cel na drodze.
Co ciekawe wskazania, oprócz tego, że są jednym z pięciu głównych elementów systemu Reiki, są przede wszystkim fundamentem tego systemu. W początkach swojego nauczania Mikao Usui przekazywał swoim uczniom jedynie pięć wskazań Reiki do kontemplacji i uznawał to za cudowną metodę uzdrawiania umysłu i błogosławieństwa na wszelkie choroby. Stosowanie pięciu wskazań jest okazją do mentalnego samouzdrawiania. Tak było w zamyśle twórcy wtedy gdy tworzył metodę Reiki a dziś jego zamysł nie stracił nić na aktualności....Choć dość często ten element jest w zachodnim nauczaniu pomijany.
W istocie to wskazania są właśnie kluczem do pozostałych czterech elementów. Elementami tymi są medytacje i ćwiczenia rozwijające wewnętrzne Ki, przekazywanie Reiki przez dłonie, symbole/ mantry oraz reiju / inicjacje. Jeśli praktyk Reiki spojrzy na tyle głęboko w każdy z tych elementów to wskazania można odnaleźć w każdym z nich.
Bez nakazów cały system się rozpadnie a nasza praktyka będzie jak dom bez fundamentów.
Spójrzmy na jeden przykład. W japońskim systemie Reiki jest technika zwana "kenyoku ho" .Dosłowne tłumaczenie „kenyoku ho” oznacza "sucha kąpiel". Kąpiel w Japonii jest postrzegana jako forma ceremonii ,oczyszczania i ma o wiele głębszy kontekst niż przyjęło się uznawać w naszym obszarze kulturowym. Ten rodzaj oczyszczania skupia się na oczyszczeniu z negatywnych wzorców myślowych takich jak między innymi strach,niepokój i złość.
Gdy wykonujemy „kenyoku ho” z właściwym nastawieniem ,świadomością zaczynamy odczuwać w sobie przejrzystość i wewnętrzną gotowość na przyjęcie doświadczenia życia, uzdrowienie. Zewnętrznie oczyszczeni poprzez fizyczne ruchy a wewnętrznie poprzez właściwe mentalne nastawienie. Ważne jest pamiętać ,że energia płynie zgodnie z naszą intencją.
Ta technika jest często wykonywana przez praktyków Reiki przed i po sesji przekazu Reiki. Kenyoku ho generalnie jest wykonywana aby pomóc sobie stać się bardziej "oczyszczonym" gotowym,otwartym,przejrzystym i ugruntowanym. Prostota tej metody pozwala poczuć kontakt ze swoim wnętrzem. Oczywiście sam proces fizycznych ruchów nie zadziała niczym magiczna różczka ,potrzebna jest świadomość duchowej warstwy techniki aby uaktywnić jej ukryty potencjał.
W miarę praktyki jak będziemy często stosować kenyoku ho poczujemy większy kontakt ze swoim wnętrzem ze swoimi uczuciami. Ugruntowani w sobie we własnej energii czując kontakt z ziemskim Ki poczujemy jak lęki i zmartwienia znikają same. A jeśli tak jest, to nie ma potrzeby ochrony przed czymkolwiek - potrzeba ochrony siebie wykonywana jest zawsze tylko z jednego powodu ze strachu i niepokoju.
Zatem jak widać u podstawy "kenyoku ho" stoi wskazanie - "nie martw się" oraz "nie złość się"
Każdy element i praktyka w systemie Reiki ma w swoją podstawę we wskazaniach ,a jeśliby zabrać fundament jakim są wskazania Reiki tak skuteczny system uzdrawiania nie będzie już istnieć.
Tak więc praktyka pięciu wskazań ma ogromne znaczenie dla praktyków Reiki i nauczycieli Reiki.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz