Gassho - Gest równowagi
"Gassho jest podstawową mudrą (gest mocy) używaną w Reiki. Medytacja z użyciem tej mudry znana jest jako Reiki Gassho. Usui Gyoho Mikao gorąco polecał Reiki Gassho jako codzienną formę medytacji.
Zastosowanie mudry gassho m.in.:
• Harmonizuje lewą i prawą połowę ciała,
• Wzmacnia ośrodek serca jap. kokoro,
• Pomaga rozwinąć Rei Ka „duchowy ogień mądrości”,
• Działa ochronnie,
• Nadaje kierunek energii podczas modlitwy, wyrażania życzeń itp.,
• Wyraża poddanie się ochronie wyższych istot duchowych np. aniołów, świętych, oświeconych mistrzów duchowych.
Jeśli choć raz wziąłeś udział w zajęciach Reiki, ten gest jest dla ciebie znajomy: złożone razem dłonie przed sercem. W Japonii gest ten nazywany jest Gassho po polsku często nazywamy go gestem modlitewnym. Wielu praktyków Reiki chętnie używa Gassho jako otwarcie i zamknięcie sesji terapeutycznej Reiki. Gassho przypomina nam, że uzdrawianie w Reiki jest czymś więcej niż naturalną formą terapii. Ta pełna harmonii i wewnętrznej siły pozycja dłoni pochodzi z Azji i niejako stała się symbolem Dalekiego Wschodu. Harmonia i piękno tego gestu jest ponadczasowe i uniwersalne. Kiedy wykonujemy Gassho niejako automatycznie umieszczamy siebie dokładnie w centrum naszego bytu. Kiedy wykonujemy Gassho jako formalne otwarcie sesji terapeutycznej Reiki, podczas modlitwy itp., należy być stale otwartym na własne doświadczanie. Tutaj nasuwa się pytanie:
Co sprawia, że ten prosty, ale potężny gest jest ważnym narzędziem w naszej praktyce Reiki Ryoho i codziennym życiu?
Przenieśmy się na chwilę do Indii. W sanskrycie mudra oznacza pieczęć albo znak
i odnosi się nie tylko do określonego gestu dłoni, ale także pozycji całego ciała, która wywołuje specyficzny stan mentalny, związany m.in. ze zmianą krążenia energii wewnętrznych. Ogólnie Gassho jest tłumaczone następująco: „Uświadomić sobie jedność wszystkiego”. Budda w wielu sutrach wymienia szereg korzyści, jakie daje złożenie dłoni w formie Gassho. Kiedy nauczyciel Reiki na początku Reiu kłania się przed uczniem, ma to wyrażać: Kłaniam się doskonałości
w Tobie z doskonałości we mnie." To pozdrowienie jest esencją buddyjskiej praktyki dostrzegania dobra w każdym stworzeniu. Dlatego w Buddyzmie gest ten jest czyniony zarówno w świątyniach, przed wyobrażeniami Buddów, jak też przed nauczycielami buddyjskimi itd. Gassho jest gestem spokoju, powrotu do naszego centrum (serca jap. kokoro*) zarówno wtedy, gdy zaczynamy lub kończymy działanie. Kiedy łączymy dłonie w Gassho przed centrum Kokoro (centrum harmonii, czakra serca), dosłownie łączymy i synchronizujemy prawą i lewą półkulę mózgu. Jest to mentalno-energetyczny proces integracji, naszej aktywnej natury z łagodną i wrażliwą.
W wewnętrznym spojrzeniu na ciało, duchowe serce jap. kokoro jest kojarzone z centrum klatki piersiowej. Gassho ożywia to duchowe serce, łagodnie stymuluje do otwarcia. Gassho jest starożytnym środkiem pomagającym ludziom, znakiem by stale pamiętali, o darze życia, jaki otrzymali i by korzystali z niego mądrze.
Mudra Gassho używana jest w Reiki na wiele sposobów na przykład: podstawowa metoda polega na trzymaniu dłoni przed kokoro, inny sposób polega na trzymaniu złączonych dłoni na wysokości czoła(na poziomie „niebiańskiego punktu” jap. ten tei) itp.
Ćwiczenie:
Dotknij kciukami mostka, dłonie złączone. Rozszerz plecy, otwórz klatkę piersiową od środka. Poczuj przestrzeń pod pachami. Pozostań tak przez jakiś czas i doświadczaj. Jak teraz czujesz się psychicznie? Czy twoje samopoczucie uległo zmianie? Wyobraź sobie, że zaczynasz swoją praktykę Reiki, albo jakąkolwiek inną aktywność, w której chcesz rozwinąć i utrwalić umiejętność skupienia i bycia świadomym tego, jak twój wewnętrzny stan wpływa na zewnętrzne doświadczenia. Możesz teraz rozpocząć praktykę Reiki lub dowolną inną aktywność - z miejsca zjednoczenia. Zauważ jak o wiele łatwiej jest być „Tu i Teraz” i radosnym, cokolwiek byś nie robił. W życiu codziennym Gassho może być użyte jako pomost łączący wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia, na przykład wyrażanie wdzięczności przed posiłkiem.
* Japoński termin „kokoro” zostało tutaj przetłumaczone jako „serce”, chodzi tutaj zarówno o duchowe serce w centrum klatki piersiowej jak i o umysł (także ducha). W zasadzie termin „Kokoro” jest nieprzetłumaczalny. Można powiedzieć, że chodzi tu o jakby „serce-umysł”'. Japoński termin, „kokoro” powstał prawdopodobnie pod wpływem shinto. W tej tradycji znajdziemy, „makoto no kokoro” – „oczyszczone, szczere serce”, które jest podstawowym warunkiem niezbędnym do otwarcia się na działanie kami (bóstw, sił przyrody, sił duchowych...). Potocznie, makoto no kokoro, wskazuje na szczere oddanie temu, co się robi lub jakiejś idei. "
na podstawie wykładu mistrza Reiki Pawła Włodarczyka
"Gassho jest podstawową mudrą (gest mocy) używaną w Reiki. Medytacja z użyciem tej mudry znana jest jako Reiki Gassho. Usui Gyoho Mikao gorąco polecał Reiki Gassho jako codzienną formę medytacji.
Zastosowanie mudry gassho m.in.:
• Harmonizuje lewą i prawą połowę ciała,
• Wzmacnia ośrodek serca jap. kokoro,
• Pomaga rozwinąć Rei Ka „duchowy ogień mądrości”,
• Działa ochronnie,
• Nadaje kierunek energii podczas modlitwy, wyrażania życzeń itp.,
• Wyraża poddanie się ochronie wyższych istot duchowych np. aniołów, świętych, oświeconych mistrzów duchowych.
Jeśli choć raz wziąłeś udział w zajęciach Reiki, ten gest jest dla ciebie znajomy: złożone razem dłonie przed sercem. W Japonii gest ten nazywany jest Gassho po polsku często nazywamy go gestem modlitewnym. Wielu praktyków Reiki chętnie używa Gassho jako otwarcie i zamknięcie sesji terapeutycznej Reiki. Gassho przypomina nam, że uzdrawianie w Reiki jest czymś więcej niż naturalną formą terapii. Ta pełna harmonii i wewnętrznej siły pozycja dłoni pochodzi z Azji i niejako stała się symbolem Dalekiego Wschodu. Harmonia i piękno tego gestu jest ponadczasowe i uniwersalne. Kiedy wykonujemy Gassho niejako automatycznie umieszczamy siebie dokładnie w centrum naszego bytu. Kiedy wykonujemy Gassho jako formalne otwarcie sesji terapeutycznej Reiki, podczas modlitwy itp., należy być stale otwartym na własne doświadczanie. Tutaj nasuwa się pytanie:
Co sprawia, że ten prosty, ale potężny gest jest ważnym narzędziem w naszej praktyce Reiki Ryoho i codziennym życiu?
Przenieśmy się na chwilę do Indii. W sanskrycie mudra oznacza pieczęć albo znak
i odnosi się nie tylko do określonego gestu dłoni, ale także pozycji całego ciała, która wywołuje specyficzny stan mentalny, związany m.in. ze zmianą krążenia energii wewnętrznych. Ogólnie Gassho jest tłumaczone następująco: „Uświadomić sobie jedność wszystkiego”. Budda w wielu sutrach wymienia szereg korzyści, jakie daje złożenie dłoni w formie Gassho. Kiedy nauczyciel Reiki na początku Reiu kłania się przed uczniem, ma to wyrażać: Kłaniam się doskonałości
w Tobie z doskonałości we mnie." To pozdrowienie jest esencją buddyjskiej praktyki dostrzegania dobra w każdym stworzeniu. Dlatego w Buddyzmie gest ten jest czyniony zarówno w świątyniach, przed wyobrażeniami Buddów, jak też przed nauczycielami buddyjskimi itd. Gassho jest gestem spokoju, powrotu do naszego centrum (serca jap. kokoro*) zarówno wtedy, gdy zaczynamy lub kończymy działanie. Kiedy łączymy dłonie w Gassho przed centrum Kokoro (centrum harmonii, czakra serca), dosłownie łączymy i synchronizujemy prawą i lewą półkulę mózgu. Jest to mentalno-energetyczny proces integracji, naszej aktywnej natury z łagodną i wrażliwą.
W wewnętrznym spojrzeniu na ciało, duchowe serce jap. kokoro jest kojarzone z centrum klatki piersiowej. Gassho ożywia to duchowe serce, łagodnie stymuluje do otwarcia. Gassho jest starożytnym środkiem pomagającym ludziom, znakiem by stale pamiętali, o darze życia, jaki otrzymali i by korzystali z niego mądrze.
Mudra Gassho używana jest w Reiki na wiele sposobów na przykład: podstawowa metoda polega na trzymaniu dłoni przed kokoro, inny sposób polega na trzymaniu złączonych dłoni na wysokości czoła(na poziomie „niebiańskiego punktu” jap. ten tei) itp.
Ćwiczenie:
Dotknij kciukami mostka, dłonie złączone. Rozszerz plecy, otwórz klatkę piersiową od środka. Poczuj przestrzeń pod pachami. Pozostań tak przez jakiś czas i doświadczaj. Jak teraz czujesz się psychicznie? Czy twoje samopoczucie uległo zmianie? Wyobraź sobie, że zaczynasz swoją praktykę Reiki, albo jakąkolwiek inną aktywność, w której chcesz rozwinąć i utrwalić umiejętność skupienia i bycia świadomym tego, jak twój wewnętrzny stan wpływa na zewnętrzne doświadczenia. Możesz teraz rozpocząć praktykę Reiki lub dowolną inną aktywność - z miejsca zjednoczenia. Zauważ jak o wiele łatwiej jest być „Tu i Teraz” i radosnym, cokolwiek byś nie robił. W życiu codziennym Gassho może być użyte jako pomost łączący wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia, na przykład wyrażanie wdzięczności przed posiłkiem.
* Japoński termin „kokoro” zostało tutaj przetłumaczone jako „serce”, chodzi tutaj zarówno o duchowe serce w centrum klatki piersiowej jak i o umysł (także ducha). W zasadzie termin „Kokoro” jest nieprzetłumaczalny. Można powiedzieć, że chodzi tu o jakby „serce-umysł”'. Japoński termin, „kokoro” powstał prawdopodobnie pod wpływem shinto. W tej tradycji znajdziemy, „makoto no kokoro” – „oczyszczone, szczere serce”, które jest podstawowym warunkiem niezbędnym do otwarcia się na działanie kami (bóstw, sił przyrody, sił duchowych...). Potocznie, makoto no kokoro, wskazuje na szczere oddanie temu, co się robi lub jakiejś idei. "
na podstawie wykładu mistrza Reiki Pawła Włodarczyka

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz